Android Telefona Format Atma

Herhangi bir android telefona format atma işlemini gerçekleştirebilmek için, öncelikle sahip olduğunuz cihazın markasını analiz etmeli ve buna uygun olarak hareket etmelisiniz. Örneğin LG marka telefona format atmak, Samsung marka bir telefona format atmaktan çok daha farklıdır. Şimdi her markaya göre nasıl format atılacağını detaylı bir şekilde inceleyelim…

Samsung Galaxy Model Android Telefona Format Atma

Öncelikle Samsung Galaxy modellerine sahip herhangi bir android telefona format atma için, üç farklı yöntem mevcuttur. Bunlardan ilki arama tuşlarıyla yazılan bir kod sayesinde gerçekleşir, fakat çok önerilen bir yöntem olmadığı aşikar bir şekilde görülebiliyor. İkinci yöntemimiz ise telefonun ayarlar bölümünden yapılır ve gizlilik kategorisindeki “Fabrika Ayarlarını Sıfırla” butonuyla işlem gerçekleştirilmiş olunur. En son başvurulacak yol ise, tuş kombinasyonuyla format atma olarak nitelendirilen yöntemdir. Bu kombinasyon, telefon kapalı durumdayken home tuşu ve güç tuşuna aynı anda basılı tutarak uygulanır. Ardından sistem ekranı görüldüğünde “Factory Reset” seçeneğine tıklanarak format işlemi başlatılmalıdır. Tabii bu işlemleri yapmadan önce batarya yüzdenizin en az yirmi beş olmasına dikkat etmelisiniz. Gerekli yapılandırma ayarları da titizlikle yapıldıktan sonra telefonunuzu rahatlıkla kullanmaya devam edebilirsiniz.

LG Model Android Telefona Format Atma

LG marka bir android telefona format atma, iki farklı yoldan gerçekleştirilebilir. Bunlardan ilki tıpkı Samsung telefonlarda olduğu gibi ayarlar bölümünden fabrika ayarlarının sıfırlanmasıyla gerçekleştirilir. İkinci yöntemse yine tuş kombinasyonu uygulanarak yapılır. Fakat burada kombine edeceğimiz tuşlar farklı. Öncelikle telefonun şarj yüzdesi kontrol edildikten sonra cihaz kapalı duruma getirilmelidir. Ardından güç tuşu ve ses kısma tuşlarına aynı esnada basılarak sistem dosyalarına giriş sağlanmalıdır. Gelen ekrandaki “Factory Hard Reset” seçeneği bizleri doğrudan formata yönlendirecektir. Yine gerekli yapılandırma ayarları yapıldıktan sonra telefon yeniden kullanıma hazır hale gelir.

Format Atmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer aksi bir durum yoksa (telefonun hiç açılmaması gibi) format atmaya karar vermeden önce mutlaka bilgilerinizi güvene almayı unutmamalısınız. Çünkü format demek, telefonu tamamıyla sıfırlamak anlamına geliyor. Örneğin telefon hafızasında özel belgeleriniz mevcutsa veya kendinize ait fotoğraflarınız galerinizde bulunuyorsa kesinlikle bunları kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde istenmedik sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir. Bunların yanı sıra herhangi bir telefon ya da tablete format atmadan önce mutlaka mevcut uygulamalarınızın listesini hazırlayınız. Bunu yapmanızın nedeni, formattan sonra hangi uygulamaları yeniden yüklemeniz gerektiğini rahatlıkla kavrayabilmektir.

Eğer android işletim sistemine sahip olan cihazınız telefon yerine tablet ise, Tablete Format Atma başlıklı yazımızı detaylı bir şekilde inceleyip bilgi sahibi olabilirsiniz. Yine tablete format atmak istiyorsanız fakat tabletinizin ses açma/kapama tuşu bulunmuyor ise Ses Tuşu Olmayan Tablete Format Atma başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca aklınıza takılan herhangi bir soruyu yorum olarak bizlere bildirebilirsiniz. En kısa süre içerisinde tarafınıza detaylı şekilde geri dönüş sağlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir