Android Sürüm Yükseltme Rootsuz Nasıl Yapılır?

Android sürüm yükseltme rootsuz olarak mobil cihazlarda yapılabiliyor. Bildiğiniz gibi android işletim sistemine sahip telefonlarda ya da tabletlerde yazılım güncellemesi çok büyük önem arz etmektedir. Örneğin kullandığınız android bir cihazda, sürüm düşüklüğüne bağlı olarak uygulamaların yüklenmesinde sorun oluşabilir. Hatta Google Play üzerinden bir uygulamayı indirmek istediğinizde, cihazınız bu sürümle uyumlu değil hatasını almanız da bunun en başta gelen örneklerindendir. Peki android sürüm yükseltme işlemini rootsuz bir şekilde nasıl yapabiliriz? Bu konuyu detaylı olarak ele alalım.

Android Sürüm Yükseltme Rootsuz Olarak Nasıl Yapılır?

Öncelikle android sürümünüzü yükseltebilmek için telefonunuzun ayarlar bölümüne girin. Buradan Telefon Hakkında veya Cihaz Hakkında yazan kısma tıklayın. Açılan pencerede Yazılım Güncelleme seçeneğini göreceksiniz. Buraya tıkladığınızda yükseltilebilir bir sürüm varsa, bu sürümü sorunsuzca cihazınıza yükleyebilirsiniz. Fakat burada tam aksine “Cihazınızda mevcut en son sürüm yüklüdür.” ibaresi ile karşılaşıyorsanız yapmanız gereken iki işlem vardır.

İlk olarak bir kablosuz ağa bağlı olduğunuzdan emin olun. Çünkü yazılım güncellemeleri internet üzerinden yapılmaktadır. Eğer herhangi bir internete bağlı değilseniz, cihazlara güncelleme seçeneği gelmişse de sizde gösterilmeyecektir. Bu nedenle ilk olarak internet erişiminin düzgün şekilde çalıştığını kontrol edin. Eğer internete bağlı olmanıza rağmen cihazınız son sürümde gözüküyorsa, cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyin. Cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmeyi tam olarak bilmiyorsanız, Android Telefona Format Atma ya da Tablete Format Atma başlıklı yazılarımızı detaylıca inceleyebilirsiniz. Cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırladıktan sonra hala yazılım güncellemesi yapamıyorsanız, bu durumda rootsuz android sürüm yükseltme işlemini yapmalısınız.

Android sürüm yükseltme rootsuz olarak gerçekleştirilebiliyor demiştik. Bunu yapmak için öncelikle cihazınıza ROM atmanız gerektiğini unutmayın. ROM dediğimiz şey, aslında bir tür güncellemedir. Örneğin az önce bahsettiğimiz şekilde, yani telefon hakkında kısmındaki güncelleme seçeneği bir tür ROM atma işlemidir. Bu üretici firma tarafından cihazlara otomatik olarak getirildiği için, sorunsuzca sürümünüzü yükseltebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda cihazınıza bu güncelleme düşmeyebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız, internet üzerindeki kaynaklardan bu güncellemeyi indirerek cihazınıza yükleyebilirsiniz. Böylelikle rootsuz bir şekilde android sürüm yükseltme  gerçekleştirilmiş olur. ROM atma işlemi Custom ROM ve Stock ROM olmak üzere iki bölüme ayrılmaktadır. Bunlardan kısaca bahsedelim.

Stock ROM Nedir?

Android sürüm yükseltme rootsuz bir şekilde
Android sürüm yükseltme rootsuz: Stock ROM

Örneğin cihazınızın üretici firması genel bir güncelleme yaptı ve kullanımda olan tüm cihazlara bu güncellemeyi gönderdi. Fakat bu güncelleme sizin telefonunuza düşmedi. Böyle bir durumda internetteki güvenilir kaynaklardan güncelleme dosyalarını indirerek android telefon ya da tabletinize kurabilirsiniz. Bu işlem güvenilir kaynaklardan gerçekleştirildiği müddetçe tamamıyla sorunsuzdur.

Custom ROM Nedir?

Custom ROM da Stock ROM ile benzerlik gösterir. Ancak burada internetten indirdiğiniz güncelleme dosyalarında değişiklik yapılmıştır. Örneğin eski bir telefon modeli, normal şartlarda son sürüme güncellenemezken, dosyalar üzerinde değişiklik yapılarak bu cihazlara da orijinal olmayan son sürüm yüklenebilmektedir. Fakat bu işlem genelde önerilmemektedir. Çünkü cihaz üreticisinin ilgili cihazlara son sürümü göndermemesinin bir sebebi vardır. Eğer bu şekilde cihazınıza ROM atarsanız, ilerde farklı problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle custom ROM atmayı elinizden geldiğince en son seçenek olarak kullanınız.

Tüm bu anlattığımız işlemler harfiyen uygulanarak android sürüm yükseltme rootsuz olarak nasıl yapılır? sorusuna cevap bulmuş oluruz. Fakat özellikle dikkat etmeniz gereken kısım, indireceğiniz ROM dosyasının rootsuz olmasıdır. Çünkü bazen ROM dosyaları rootlu olarak da kullanıcıya sunulabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir