Android P Beta Sürümü Yayınlandı!

Günümüzde akıllı telefon üreticilerinin çoğunun aktif olarak cihazlarında kullandığı Android işletim sistemi, art arda yayınladığı Marshmallow ve Nougat sürümlerinin ardından şimdi de yeni bir sürümle karşımıza geliyor. Yeni Android sürümünün ismi tam olarak bilinmiyor fakat kod adı “P” olarak belirlenmiştir. Şu anda beta sürümüyle birlikte belli cihazlara yüklenebilen Android P, akıllı telefon kullanıcılarının gündeminde baş sıraya oturmuş durumda.

Android P Beta Sürümü Hangi Telefonlara Yüklenebiliyor?

Android P sürümünün yayınlanmasının hemen ardından merak edilen bir konu da bu sürümün hangi telefonlara yüklenebileceği oldu. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, Android P beta sürümü şu anda Samsung marka telefonların hiçbir modeline yüklenemiyor. Bunun temel sebebiyse yayınlanan beta sürümünün birçok güvenlik açığı ve hatayı beraberinde getirmesi ihtimalidir. Bilindiği üzere Samsung çok büyük bir firma ve kullanıcılarının bu sürümü yüklemesini henüz istemiyor. Çünkü Android P beta sürümünü cihazlarına yükleyen kullanıcılar farklı güvenlik sorunlarıyla karşılaşabilirler ve Samsung gibi bir firma da bunu asla istemez.

android p beta sürümü
Android P Beta Yüklenmeye Başladı

Peki Android P deneme sürümünün yüklenebildiği telefonlar hangileri? İşte Android’in yayınlamış olduğu telefon listesi…

 • Essential Phone (Üretici: Android)
 • Google Pixel 2
 • Google Pixel 2 XL
 • Google Pixel
 • Google Pixel XL
 • Xiaomi Mi Mix 2S
 • Nokia 7 Plus
 • Oppo R15 Pro
 • Sony XPeria XZ2
 • Vivo X21UD
 • Vivo X21

Eğer yukarda listelediğimiz cihazlardan herhangi birine sahipseniz Android P işletim sistemi sürümünü rahatlıkla telefonunuza yükleyebilirsiniz demektir. Yüklemek için öncelikli olarak yapmanız gereken işlem https://www.google.com/android/beta adresine giderek Google hesabınıza giriş yapmak olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, Google hesabının aynı zamanda akıllı telefonunuza bağlı olmasıdır. Aslında amacımız Google hesabınıza girerek telefonunuzun uyumlu olup olmadığını onaylatmaktır. Ardından cihazınız uyumluysa telefonunuzun resminin hemen altında “Katıl” seçeneği belirecektir, bu seçeneğe tıklayın. Karşınıza çıkan şart ve koşulları kabul ettiğinizi onayladıktan sonra Android P beta sürümü için kayıt oluşturduğunuza dair tarafınıza bilgi iletilecektir.

Tüm bu adımları eksiksiz olarak uyguladıktan sonra cihazınızın ayarlar kısmından Yazılım Güncelleme bölümüne geliyorsunuz. İnternete bağlı olduğunuzdan emin olduktan sonra Güncellemeleri Denetle butonuna tıklayacaksınız. Az önce beta sürümünün kaydını cihazınıza yaptığınız için bu bölüme otomatik olarak yazılım güncellemesi düşecektir. Burada güncelleme seçeneği belirdiğindeyse yaklaşık olarak 1,2 GB boyutundaki Android P beta sürümünü cihazınıza rahatlıkla yükleyebilirsiniz.

Bunların yanı sıra konumuzla alakalı olduğunu düşündüğümüz Android IMEI Değiştirme ve Android Sürüm Yükseltme (Rootsuz) başlıklı yazılarımıza da göz atabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir