Adobe İllustrator Nedir?

Bu yazımızda adobe illustrator nedir ve ne için kullanılır gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız. Birçok kimsenin Adobe firmasının bir diğer yazılımı olan Photoshop ile karıştırdığı illustrator, aslında bir vektörel grafik düzenleyicidir. Arayüzü ve bazı temel özelliklerinin Photoshop programına benzerlik göstermesi asla aynı işlevler için geliştirildiğini akıllara getirmesin. İşin özünde iki yazılım da birbirinden tamamen farklı bir amaca hizmet etmektedir. Vektörel grafiklerle ilgili dünyaca ünlü birçok düzenleyici bulunsa da, illustrator son yıllarda yaptığı başarılı çıkışları ile bunların birçoğunu geride bırakmayı başarmıştır.

Dijital dünyanın büyük bir hızla geliştiği günümüzde, dijital ortamlara dair pek çok çözümü bulunan Adobe firması, sektörün öncü isimlerinden birisi olmayı başarmış durumda. Vektörel çizim ve düzenleme yapmak isteyenler için Adobe, illustrator ismini verdiği seri yazılımını sürekli olarak geliştirmektedir. Ayrıca dünya genelinde bu programın profesyonel kişiler tarafından tercih edilmesi de beraberinde büyük bir üne kavuşmasını sağlamış oluyor. Bu açıdan bakıldığında Adobe illustrator nedir diye sorulduğu zaman, genel tanım olarak dünyaca ünlü bir vektör tabanlı çizim programıdır diyebiliriz. Profesyonel kullanıcıları bu program aracılığıyla vektörlerle çalışarak çizimler ortaya çıkarmaktadır. Yazımızın başından beri vektörel çizimden bahsediyoruz. Peki, vektörel çizim ne demek biliyor muyuz? Vektörel çizim, grafik çözünürlükten bağımsız ve tamamen farklı bir sistemdir. Farkı ise nesneleri matematiksel ifadelerle yeniden ele alması ve bu esnada değer kaybetmeksizin yeniden ölçeklendirilebilmesidir. Yani siz vektörel olarak çizilmiş bir nesneyi ne kadar yakınlaştırırsanız yakınlaştırın, herhangi bir piksel oluşumu veya görüntü bozukluğu görmeniz imkansızdır.

Adobe İllustrator İle Vektör Grafiklerin Avantajları ve Dezavantajları

  • Farklı boyutlar ve grafikler oluşturulması için gayet uygundur.
  • Vektörler ile çalışıldığından dolayı büyültme veya küçültme istenildiğinde rahatlıkla yapılabilmektedir.
  • Bitmap olarak kaydedilebilir.
  • İstenildiğinde yeniden düzenlenerek şekillendirilebilir veya yapılandırılabilir.
  • Dosya boyutu oldukça düşüktür.

Adobe illustrator nedir diye merak ederek kullanmak isteyen kimselere yukarıda da bahsedildiği üzere hep olumlu yanları anlatılır. Bu sefer biz de bir farklılık yaparak olumsuz yanlarından da bahsedelim istedik.

  • Vektörel çizimle yapılan çalışmalarda görsel olarak fotoğraf kalitesinde bir çıktı alınamaz.
  • Web üzerinden kullanılacağı zaman mutlaka bitmap olarak çevrilmesi gerekmektedir.

 

Adobe Illustrator ve Photoshop Arasındaki Farklılıklar

Adobe illustrator nedir sorusuna cevap arayan bir kimsenin aklına ilk olarak Photoshop programından farkı nedir sorusu gelecektir. Bu iki uygulamanın en temel farkı, piksel tabanlı ve vektör tabanlı olmalarıdır. Piksel tabanlı programımız Photoshop olurken, vektör tabanlı olan da illustrator olmaktadır. Ortak yanları çizim ve düzenleme programları olmalarıdır. Örneğin her iki programda da logo tasarımı yapılabilmektedir. Fakat bu tür işlerde illustrator ile yapılan vektörel tasarımlar tercih edilmektedir. Nedeni ise yeniden düzenlenebiliyor ve baskıya her zaman hazır olmasıdır. Örneğin ilerleyen günlerde logonun boyutu ve şekli gibi özellikleri değiştirilecekse piksel tabanlı bir çalışmada bu özellikleri bozulacaktır. Bitmap olarak kaydedilen Photoshop çalışmaları bu nedenle bozulma olmadan yeniden düzenlenerek kaydedilemeyecektir. Adobe illustrator nedir sorusuna en güzel cevap işte tam da bu noktada ortaya çıkıyor. Illustrator, vektörel olarak hazırlanmış olan bir çalışma için ilerleyen zamanlarda istenilen değişiklikleri yapmaya müsaade etmektedir. Herhangi bir bozulma veya çözünürlüğünde bir kötüleşme olmamaktadır. Fakat bu noktada illustrator yazılımının Photoshop programından çok daha iyi olduğu kanısına varılmamalıdır. Her iki programında kullanım amacına yönelik olarak birbirlerine üstün yanları bulunmaktadır.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hayalinizdeki en eğlenceli tasarımları ve çizimleri 10 liradan başlayan ekonomik fiyatlarla profesyonellere yaptırmak istemez misiniz? Dilerseniz sevdiklerinize hediye için, dilerseniz proje veya ödevleriniz için, isterseniz şaka amacıyla sevdiklerinizin eğlenceli çizimlerini kolayca SadeceON’da yaptırabilirsiniz. Güvenli ödeme sistemi ve kaliteli illüstrasyon çizimleri için siz de SadeceON’u ziyaret etmeyi unutmayın!

Toparlamak gerekirse ilk olarak adobe illustrator nedir sorusuna cevap aradık. Ardından avantajlarından ve dezavantajların bahsederek neden illustrator sorusunu cevaplandırmaya çalıştık. Son olarak Photoshop ile illustrator arasındaki benzerliklerden ve farklılıklardan kabaca bahsettik. Yeri gelmişken bir de işletim sisteminden bahsedelim. Her iki programı da lisanlı olarak hem Windows, hem de MAC işletim sistemlerine kurarak sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir