Adil Kullanım Kotası Sorgulama

Bu yazımızda sizlere adil kullanım kotası sorgulama işleminin nasıl yapılacağını detaylı olarak açıklayacağız. Bilindiği üzere adil Kullanım kotası veya kısaltma olarak AKK, internet kullanıcıların tamamını yakından ilgilendiren bir kavramdır. Her ay düzenli olarak sıfırlanan adil kullanım kotası, belli bir kullanım kapasitesi ile sınırlıdır ve aşıldığı zaman internet hızında yavaşlama meydana gelmektedir. Buradaki asıl amaç internet kullanıcılarına verilen sınır aşıldığında bir sonraki fatura dönemine kadar hızlarının yavaşlatılarak diğer abonelere de internet hizmeti verebilmektedir.

Adil kullanım kotasına ulaşıldıktan sonra hızın ne kadar düşeceğine dair kriterler Türkiye Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından zorunlu olarak uygulanmak üzere belirtilmiştir. Yani AKK yasal olarak uygulanan bir durumdur. Bu nedenle internet kullanıcıları zaman zaman adil kullanım kotası sorgulama yaparak internet hızlarının yavaşlamasına ne kadar kota kaldığını öğrenebilmektedir.

Adil Kullanım Kotası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bahsettiğimiz üzere adil kullanım kotası kavramı, internet hizmeti alan aboneler arasında eşit koşullarda hizmet sağlayabilmek mantığından yola çıkılarak zorunlu hale getirilmiştir. Böylece aynı abone hattını kullanan kişiler arasında internet hattının bant genişliği eşit olarak paylaştırılmaya çalışılmaktadır. Peki, adil kullanım kotası olmayan abonelikler yok mu diye bir soru akıllara gelebilir. Aslında adil kullanım kotası olmayan abonelik paketleri de mevcuttur. Fakat epey pahalı olduğu için pek tercih edilmemektedir. Çoğu internet kullanıcısı bu sebepten dolayı AKK olan paketleri tercih etmektedir. Eğer siz de büyük boyutlarda veri indirmek gibi bir işte veya istekte değilseniz adil kullanım kotası olan paketlerden tercih etmeniz önerilir.

Adil kullanım kotası sorgulama yaparak paketinde ne kadarlık bir limit kaldığını öğrenmek isteyen kullanıcılar, bunun için hizmet aldıkları servis sağlayıcılara müracaat edebilirler. Ya da sorgulama işlemini web sitesi üzerinden de yapabilirler. Bu hizmet servis sağlayıcıdan servis sağlayıcıya değişeceği için hangi firmadan hizmet alınıyorsa ona göre hareket edilmelidir. Şimdi bunlara detaylı olarak bakalım…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İnternet Şifresi Değiştirme Nasıl Yapılır?

adil kullanım kotası sorgulama, ttnet, google, superonline, internet
Adil Kullanım Kotası Sorgulama
  • TTNet Adil Kullanım Kotası Sorgulama:

Türk Telekom tarafından internet hizmeti kullanan aboneler hem bilgisayarlarından online işlemler sayfasından, hem de akıllı cihazlar üzerinden çalışan uygulama üzerinden adil kullanım kotası sorgulaması yapabilirler. Bunun için üyelik yoksa ilk olarak üyelik alıp giriş yapılması gerekmektedir. Ardından Abonelik İşlemleri > Kota İşlemleri > Kota Sorgulama adımları izlenerek ne kadar kota kaldığı öğrenilebilir.

  • D-Smart Adil Kullanım Kotası Sorgulama: D-Smart internet kullanan aboneler web sitesi üzerinden online işlemlere kayıt olarak üyelik girişi yapmalıdır. Online işlemlere giriş yaptıktan sonra İnternet > İnternet Kullanım Sorgulama adımları izlenerek adil kullanım kotası sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.
  • Superonline Adil Kullanım Kotası Sorgulama: Superonline kullanıcıları internet hizmetinden ne kadar kullandıklarını, kotalarından ne kadar kaldığını ve yıllık kullanım bilgileri gibi detayları web sitesinden kullanıcı girişi yaparak öğrenebilir. Bunun için ana menüde yer alan ADSL/Fiber İnternet Bilgileri > İnternet Hizmeti > Kota Göster basamaklarını kullanmak yeterli olacaktır.
  • Diğer Servis Sağlayıcılardan Adil Kullanım Kotası Sorgulama: Yukarıda bahsedilen servis sağlayıcıların yanı sıra irili ufaklı pek çok internet servis sağlayıcısı daha bulunmaktadır. Bu sağlayıcıları kullanan aboneler yine web siteleri, uygulamalar ve telefon aracılığıyla kalan adil kullanım kotalarını sorgulayabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir