AAE Dosyası Açma Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda aae dosyası açma ile ilgili paylaşımda bulunacağız. Bazen Mac, iPhone veya iPad gibi iOS tabanlı cihazlardan fotoğraf veya video tarzı medya dosyalarını bilgisayara attığınızda farklı bir tür uzantı ile karşılaşırsınız. Windows veya Android cihazlarda daha önce görmediğiniz bu uzantı .aae uzantısıdır. Şimdi genel anlamda aae uzantılı dosyaların ne anlama geldiğini açıklayalım, daha sonrasında da bu dosyaların nasıl açıldığından bahsedelim.

Aae Dosyası Nedir?

Aae dosyası, bilgisayarınıza iOS cihazınızdaki medya dosyalarını attığınızda karşınıza çıkan bir dosya türüdür. Örneğin “image01.jpg” isminde bir fotoğraf dosyanız olsun. Bu fotoğrafın üzerinde birtakım değişiklikler yaptıktan sonra aynı isimde, yani image01 isminde ama bu sefer aae uzantısında bir dosya daha oluşur. Yeni oluşan image01.aae isimli dosyada fotoğrafınız üzerinde yaptığınız değişiklikler tutulacaktır. Ayrıca orijinal fotoğrafınızın üzerinde yaptığınız değişiklikler fotoğrafı bozmaz ve .aae uzantılı bir biçimde kaydedilir. Böylelikle fotoğrafınızla ilgili yaptığınız düzenlemeleri geri almak istediğinizde çok daha kolay ve sağlam bir biçimde geri alabilirsiniz. Bunun için aynı isimdeki .aae uzantılı dosyayı silmeniz yeterli olacaktır. Aae dosyasını sildiğinizde sadece fotoğraf üzerinde yapılan değişiklikler silinir ve orijinal fotoğraf silinmez ya da değişmez. Kısacası aae dosyalar medyalarınız üzerinde yapılan düzenlemeleri tutar, silinmesi halinde değişiklikler gider ve orijinal medyanıza herhangi bir şey olmaz.

Aae Dosyaları Bilgisayara Nasıl Atılır?

Aae dosyası açma nasıl olur sorusuna geçmeden evvel aae dosyalarını bilgisayara nasıl aktaracağınızdan bahsedelim. Örneğin aae uzantılı bir fotoğrafınız olduğunu düşünelim ve bu fotoğrafı bilgisayara atarak açmak istiyorsunuz. Bu durumda aae uzantılı dosyanızı Airdrop, iCloud veya e-posta aracılığıyla bilgisayarınıza gönderebilirsiniz. Normalde Windows işletim sistemi sürümlerinde dosyaların uzantıları gizli olarak gelir. Mesela image01.aae dosyasının uzantısı görünmez ve herhangi bir programla eşleştirilmediyse image01 şeklinde bozuk gibi bir dosya gibi görünür. Eğer dosyaların uzantılarını gösterme seçeneği açıksa ancak bu şekilde aae dosyalarının uzantılarını görebilirsiniz.

AAE Dosyası Açma Nasıl Yapılır?

Aae dosyası açma nasıl yapılır sorusuna verebileceğimiz cevaplar ile devam edelim. Aae dosyası da tıpkı diğer dosya türleri gibi düzgün bir şekilde görüntülenebilmek için bir programla ilişkilendirilmeye ihtiyaç duyar. Daha önce bilgisayarınızda herhangi bir aae uzantılı dosya açmadıysanız, bu konuda biraz zorlanacağınızı belirtebiliriz. Tabii daha önce bu uzantıda bir dosya açmışsanız dosyaya çift tıkladığınızda dosyanın hızlı bir şekilde açıldığını rahatlıkla göreceksinizdir. Eğer açılmıyorsa mutlaka herhangi bir aae dosyası açma programının kurulu olması ve ilişkilendirilmesi gerekir. İlişkilendirme için dosya üzerinde sağ tıklayıp “Özellikler” seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede “Birlikte Aç” yazan yerde bu dosyayı hangi programla açacağınız görüntülenecektir. Eğer değiştirmek istiyorsanız “Değiştir” butonuna tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

aae dosyası açma
AAE Dosyası Açma İşlemi

Aae dosyası açma amacıyla bir program kurduğunuzu ve bir süre bu programla istediğiniz aae dosyalarını açtığınızı varsayalım. Ama şu anda ise açamadığınızı ve ne yapmanız gerektiğini düşündüğünüzü ele alalım. Bu durumda bir üst paragrafta da bahsettiğimiz üzere aae uzantılı dosyalar ile bilgisayarınızda yüklü olan program ile ilişkilendirmeniz yeterli olacaktır. Son olarak aae dosyalarını bir dönüştürücü program veya online dönüştürücüler kullanarak jpg formatına dönüştürebilirsiniz. Böylece bu dosyayı sadece bilgisayardan değil, mobil cihazlarınızdan dahi rahatlıkla görebilirsiniz.

Tüm bunların haricinde bu konuyla alakalı olduğunu düşündüğümüz PSD Dosyası Açma başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir